Tak na popáté to vyšlo.
Château d'If.
Už jsem psal, že narozdíl od Edmonta, který se nemohl z ostrova dostat já měl problém opačný. Stačí když zafouká, a lodě u ostrova nemohou přistát, tak předprodej on line nemožný. Původně jsem chtěl odejet v 10, ale nakonec jsem byl rád za 11:40, loď v 11 už měla jen jedno volné místo, a Soňa trvala na tom, že taky chce jet :-)
Pochopitelně cela abbé Farii stejně jako Dantèse jsou vyfabulované, ta Dantèsova byla prý dřív prachárna. Ovšem If jako vězení, a to velmi kruté, fungovalo až do konce Velké války v roce 1918. Ze slavných vězňů zmíním postavu Francouzské revoluce: Honoré Gabriel Riqueti, comte de Mirabeau, který si tam kroutil celkem fešácký půlrok, protože byl zámožný a mohl si platit lepší celu (budu si muset asi dostudovat, protože průvodce tvrdí, že ho nechal zsvřít jeho tatík, jako darebného synka, a wikina, že tam seděl za nějaký jiný delikt).
Pro jiné vězně to ovšem žádné lázně nebyly, dimenzováno na 150 maníků, v roce 1848 jich tam nacpali hned 300, a ti kapali jako mouchy.
Jiný švihák tam prý odkroutil 23 let a dočista se zbláznil, mě by asi stačilo jedno pdpoledne...
V roce 1844 vydal Dumas Monte Christa, a udělal z If legendu, ovšem za "Dumasem" se sem začali jezdit až v 20tých letech minulého století.
Do 60tých let byl If majetkem armády, teď patří státu.
Původně to ale nebylo vězení, ale pevnost, která chránila vjezd do Starého přístavu v Marseille vzdáleného 1,5 km po vodě.
Pro detailisty, pevnost nechal zbudovat král František v letech 1524-1531, a pevnost pak zmodernizoval Vauban v roce 1701 ve službách Krále Slunce.
Ačkolif "if" ve francoužštině znamená "tis" na ostrově není ani jeden strom, a už vůbec ne tis a tak je to tady se vším.
Ani "tis" ani "hrabě Monte Christo", snad prý tam někdy bručel ale ten abbé Faria, jehož jméno si Dumas vypůjčil, ale narozdíl od jiných nešťastníků na ostrově nezemřel.
Jedno je jisté, If za vidění stojí.
17.4.2022
Fotky jsou zde
© Jindřich Pařík 2022-2024