pro zobrazení na mapě klikni na obrázek

Pont Alexandre III - PaRIS

patří mezi nejkrásnější mosty v Paříži. Nese jméno po ruském caru Alexandru III a měl symbolizovat francouzsko-ruské spojenectví, také jeho základní kámen oklepal sám ruský car Nikolaj II, 7 října 1896. Most byl otevřen u příležitosti světové výstavy v 14. dubna 1900 a měl představovat technologickou vyspělost končícího století.
Politický význam mostu zdůrazňuje i secesní výzdoba, sochy nymf zobrazující Seinu a Něvu, i socha samotného cara Alexandra III, otce Nikolaje II.
O výzdobě mostu se lze dočíst leckde, a asi nepřekvapí, že já se zaměřím spíše na jeho konstrukci.

Hlavní nosnou konstrukci mostu tvoří 15 litinových oblouků, každý sestavený z 16 segmentů. Rozpětí oblouku je 107,5 metrů a je poměrně nízký, jeho vzepětí 6,3 m což je pouhá 1/17 rozpětí, což s sebou nese velké vodorovné síly působící na zděné opěry mostu.
Konstrukčně se jedná o trojkloubový oblouk.
Litinové oblouky nesou ocelové nýtované stojky, které podepírají ocelové nosníky do kterých je vyklenuta mostovka z cihel.  Celková délka mostovky je 160 m a její šířka 40 metrů.

Most byl důkladně rekonstruován v roce 1997, ocelová a litinová konstrukce otrýskána a opatřena protikorozní ochranou, velká péče byla věnována i opravě výzdoby mostu.

Architektonické řešení:
Joseph Marie Cassien-Bernard  a Gaston Cousin 

Konstrukce a inženýrské řešení
Jean Résal  a Amédée Alby 

Fotogalerie