Takže jsme v Paříži, nezabloudili jsme, protože jsme se drželi sítě metra, jak president slivovice, a přemýšlíme, kde budeme bydlet.
Ohó, holenku, tak to už je safra pozdě, a bude to krušné a pravděpodobně i drahé, ale nikoliv nemožné. Paříž je totiž v sezóně zahlcena turisty a sezóna je v Městě světel 365 dní v roce, občas i o den déle.
Bylo by zřejmě příjemné, prožít svůj pobyt v některém z hotelů, které nalezneme seřazené na konci tištěného průvodce a označené příslušným počtem hvězdiček, doplněné telefonními čísly a e-mailovým spojením, leč zřejmě nehodláte vynaložit za jednu noc obnos, za který byste mohli být s celou rodinou týden na pláži a tak se ubytování pokusíme sehnat jinak.
Jak? No přes internet.
Tento postup platí nejen pro Paříž, ale vlastně pro celou Francii.
Velmi dobrý vyhledávač ubytování je booking.com ovšem Francie má svoje specifika.
Totiž otevřeně a popravdě řečeno je obecná úroveň hotelů v sladké Francii prachmizerná a v Paříži pak dvojnásob, porovnáme-li to s okolními zeměmi. Označení kategorie hvězdičkami je mírně řečeno zavádějící, kdesi jsem četl, že počet hvězdiček se řídí úplně jinými pravidly než by našinec očekával, tedy nikoliv úrovní komfortu ubytování, ale tím, má-li hotel výtah, telefon nebo záchod přes chodbu, či domovník psa. Ani vysoká cena nezaručí, že vám pod dveřmi nebude profukovat a nebudete se během pobytu od každé půlnoci modlit, aby už bylo ráno, protože následků té proleželé matrace vás ani zkušená thajská masérka nezbaví dříve, než za pár týdnů. Cena je odvozena od atraktivity lokality, nikoliv od kvality pokoje.
Je úžasné mít pokoj dvě stovky kroků od bran Louvre, méně příjemné je odstraňovat kufry z uličky pokaždé, když chcete navštívit koupelnu či toaletu, protože jinde na ně v pokojíku prostě místo není. Pochopitelně jde o pidi-koupelnu s tou toaletou spojenou v nedílný celek, kde není možné se vysprchovat jinak než vlažnou vodou, ovšem poté, co odstraníte z oné místnosti všechno, co nechcete mít mokré. Stařičká sprchová ružice totiž spolehlivě vykropí celý prostor, kromě té části těla, kterou máte právě namydlenou.
Nezapomenutelný je okamžik, kdy přímo z otevřeného francouzského okna hotýlku na Boulevardu Rochechouart pozorujete blížící se podvečer nad bání Sacré Coeur na Montmartre, stejně jako v paměti vám navždy zůstane nepřetržité troubení klaksónů taxíků a hulákání rozjařených návštěvníků směřujících či vracejících se do šantánů na nedalekém Pigalle, které na stejném bulváru klokotá zhruba od jedné do páté hodiny ranní, tedy v době, kdy jste si chtěli jen malinko zdřímnout, protože nejste v Paříži proto, abyste to celé prospali.
Proto, zvolíte-li ubytování na nějakém romantickém místě, pečlivě si čtěte recenze návštěvníků, které většina hotelů na booking.com má, abyste věděli, co můžete očekávat nebo co raději vůbec zažít nechcete. Dobrým rádcem je i aplikace TripAdvisor.com
Ale takhle si správného průvodce pro začátečníka asi nepředstavujte, aby vám poradil: „vyhledejte si na netu informace".
Tedy nabízím řešení, které se osvědčilo.
Ve Francii působí několik velkých hotelových řetězců, mým favoritem, zejména pro svou láci, je řetězec Accor , ale pro pořádek připomenu později i ostatní.
Řetězec nabízí ubytování od nejnižší cenové úrovně - jde o ubytovny nazvané F1 hotels (za pokoj 40-50 Eur), tento typ ubytování mívá 3 lůžkové pokoje, manželská postel, palanda (vešli jsme se 4 s matrací na zemi) ovšem na pokoji je jen umývadélko, sprchy a záchody společné na chodbě, Ibis Budget (40-60 Eur), totéž, jen sprcha a záchod na pokoji, hotely s dvoulůžkovými pokoji typu Ibis ( 60-90 Eur), Merkure a Novotel (nad 100) a dále Pullman, Sofitel...ale to už ani raději nekoukám.
Hotely bývají v typizovaných budovách, Ibis v Londýně je stejný jako v Paříži nebo Bochumi, jsou vybavené typizovaným nábytkem, pokoje malé, ale postačující, postele přijatelné, neproleželé. WIFI zdarma bývá k dispozici velmi často. Bude-li pod oknem v noci veselo a hlučno, záleží na lokalitě a někdy i na tom, na kterou stranu máte okna pokoje, což lze při troše diplomacie ovlivnit v recepci.
Slevy!
Tady opravdu nemohu poradit jinak, než sledujte jejich web. Mívají akce 50% slevy, popřípadě 40% když objednáš a zaplatíš 20 dní před příjezdem, a tak. Pokud o výletu pouze přemýšlíte a nemáte pevné datum, vyplatí se to využít.
Hotelové pokoje řetěžce Accor do úrovně IBIS nejsou vybaveny konvicemi na kávu, je praktické si nějakou cestovní konvici či ponorný vařič vzít s sebou.
Teď trochu k tématu dvoulůžkový pokoj.
Ve Francii je obvyklé, že páry spolu spí na jedné široké posteli pod jednou společnou přikrývkou, mimochodem, v hotýlcích nižší cenové kategorie typu „kousavá deka" podložená prostěradlem. Pokud vám takovýto způsob spánku nevyhovuje, objednávejte zásadně pokoj se dvěma oddělenými postelemi, mě nevyhovují ani pokrývky výše zmíněného typu, proto si vozím svůj spacák. Někdy použiji, jindy ne, ale hodí se ho mít s sebou.
Ještě jednu věc musím zmínit, a to se už netýká pouze Francie ale i jiných zemí.
V některých hotelech bývají hodně spořiví, co se týče vytápění. Častěji v Anglii, ale i v Paříži se mi to jedenkráte stalo, v lednu bylo na Paříž neobvykle chladno, na hotelu topili „jako normálně" a Soňa místo aby mě zahrnula vřelými polibky, že jsme zase v městě lásky, mě probodávala mrazivým pohledem ledové královny. Vyběhnul jsem tedy do nejbližšího supermarketu a zakoupil teplomet v podobě kostičky, asi za 10 euro, a výlet i manželství zachráněno. Od té doby ten teplomet vozím stále s sebou, tedy kromě letních měsíců a poměrně často jej využívám.
Tedy nikoliv na kole.
A tím se dostávám k další podstatné věci, která se týká ubytování, tedy možnost parkování, pokud jste přijeli do Paříže vozem. A tady je nutno přiznat, že je to vážně velmi ouvej.
Hotýlky v centru (které jsem snad dostatečně pomluvil) parkoviště nemívají, doporučí vám nějaké to veřejné parkoviště poblíž, a tam počítejte 25-30 Eur za 24 hodin. Parkoviště bývají škaredá, vždycky bariérová, a zřídkakdy blízko, i když údajně „hned za rohem". Hotely řetězce Accor občas mívají svá, v Paříži obvykle placená, hotelová parkoviště, taky nijak levná - asi 16 Eur za 24 hodin a navíc tato bývají obsazená, doporučuji požadavek na parkovací místo uvádět při objednání. Pár parkovacích míst se někdy dá najít i před hotelem nebo v uličkách poblíž, ale jde o věc náhody a také trochu taktiky, kterou vám teď vyzradím. Mezi 11tou a 12 tou někteří hosté hotel opouštějí, sedají do svých vozů a odjíždí, a to je okamžik, kdy se nechá uvolněné parkovací místo obsadit. Ale to až spíše nácvikem, při některé z vašich příštích návštěv města světel.
Poslední věc, k tomuto tématu.
Většina hotelů vám nabídne snídani, zpravidla není v ceně. A ta snídaně, za tu cenu, kterou vám ji nabídnou, za to nestojí. Pro loupáčky k snídani si dojdeme v příštím pokračování a porozhlédneme se po něčem k jídlu.
Jen pro pořádek další použitelné řetězce: Premiere Classe, Campanile, Hotel-bb
Ještě hotely, které mohu doporučit...
(bohužel, teď v té turbulentní covidí situaci moji favorizovaní jsou uzavřeny, jen co se situace stabilizuje, dopním)
© Jindřich Pařík 2022-2024