pro zobrazení na mapě klikni na obrázek

Musée Rodin Paris

Rodinovo muzeum v Paříži   bylo  založené v roce 1919, uchovává a zpřístupňuje život a dílo francouzského umělce Augusta Rodina (18401917) a jeho žačky Camille Claudelové (18641943). Muzeum sídlí na dvou místech.
V Paříži v Hôtel Biron na ulici Rue de Varenne  č. 79 v 7. obvodu  a ve ville Brillants  v Meudonu na Avenue Auguste-Rodin č. 19.
Na obou místech je uloženo přes 6 600  soch, 8 000 výkresů, 8 000 fotografií a 7 000 uměleckých předmětů. Celková rozloha muzea činí 45 900 m2. Se 700 000 návštěvníky ročně patří k nejnavštěvovanějším muzeím ve Francii  a zároveň mezi 20 nejnavštěvovanějších pařížských pamětihodností.

Muzejní sbírky jsou velmi rozmanité, protože Rodin kromě toho, že tvořil, byl sám sběratel. Vystaveny jsou především sochy, kresby a obrazy. Staré fotografie však z důvodu trvalého zachování nemohou být součástí trvalé expozice.

Muzeum vlastní významné Rodinovy sochy jako Muž se zlomeným nosem, Myslitel, Adam a Eva, Balzac, Měšťané z Calais, Brány pekla aj. Umělcovy kresby zachycují krajiny v  Belgii  a  Itálii, architekturu,  ale i erotické akty nebo portréty. Rodin rovněž spolupracoval s mnoha fotografy jako Eugène Druet, Jacques-Ernest Bulloz, Adolphe Braun, Edward Steichen, Stephen Haweis, Henry Coles a Jean-François Limet. Koupil též obrazy Vincenta van Gogha a Augusta Renoira. Svá díla vyměňoval s dalšími umělci jako Jean-Paul Laurens, Alexandre Falguière, Aimé-Jules Dalou, Eugène Carrière, Alphonse Legros, Claude Monet, Fritz Thaulow, Ignacio Zuloaga a Jacques-Emile Blanche.
Tyto práce je možné také vidět v muzeu.

V roce 1952  byl paláci Biron vyčleněn prostor i pro významnou Rodinovu žákyni a přítelkyni Camillu Claudelovou.

Text: wikipedie

Fotogalerie