pro zobrazení na mapě klikni na obrázek

NîmeS

Pokud už debatujeme o starých Římanech, nejzachovalejší římské památky na jihu Francie jsou v městě Nîmes.
Jistě, jsou i jinde, tedy hlavně arény, vlastně všude kolem,v Narbonne, Arlès,  ale ta místní, pokud lze věřit průvodcům, je nejautentičnější, nejlépe dochovaná v Evropě, tedy na světě.
Stejně tak místní římský chrám, Maison Carée, obé zbudované c 1. století našeho letopočtu, a pak úžasná socha a brána císaře Augusta, z roku -15.

Montpellier a Nîmes jsou něco jako Hradec s Pardubicemi. Rivalové s tím, že do nedávné reformy měl Montpellier navrch, byl hlavním městem regionu Languedoc-Rousillon. Dnes, v novém regionu Occitanie je hlavním městem Toulouse, ale rivalita stále bují.

Známe to z domova. Změna "územně správních celků" měla znamenat úsporu byrokracie, ale nějak se stalo, že si kapři rybník nevypustili.
Takže z Montpellieru se přestěhovala agenda do Toulouse, přijmuli na to nové úředníky, a těm z Montpellieru našli jinou, veledůležitou úřední práci, přece nikoho z práce nevyhodíme, když léta poctivě zakládal kopíráky.

Nîmes, z povzdálí pozoruje a baví se: Na "Hradečáky došlo".
Z Montpellieru jste v Nîmes za 25 minut, vlakem Intercity, za 12 euro. Můžete také vzít couráka za 8 euro a 45 minut cesty. Jezdí to vlastně furt, každých 30 minut.
Co víc říci o Nîmes, prostě je potřeba to vidět.
Soňa to říká o Montpellieru, ale platí to i tady:
Prostě "to město má někdo rád" a podle toho vypadá. Starosta, radní, občané?
Všichni.
Tak trochu mustr pro nás.  Mějme své město rádi, bude to vidět, a vyplatí se to.
A kdyby ne, je dobré žít v místě, které mají občané v lásce.

Fotogalerie