Carrières des Lumières

Carrières des Lumières v Les Baux des Provences

je něco, co určitě stojí za malou zajížďku, když už budete v Provence. To městečko je asi 25 km východně od Arles, uprostřed skal, jiných, než jsou naše skromná skalní města v Českém ráji, "la grande nation" má prostě všechno větší, pro nás trochu z měřítka, snad tu jsou větší i trpaslíci...

A v těch skalách bylo do pískovce vyřezáno cosi úžasného. Ohromné prostory, trochu jako jeskyně, ale s rovnými stěnami na které promítají ty obrazy. Důmyslná videoprojekce podbarvená monumentální hudbou, nás na ctyřicet minut dostala doprostřed italských Benátek dávných věků. Projekce sestavená z nejlepších děl benátských mistrů je všude kolem, nestačíš otáčet hlavu, obrazy se vynořují a mizí, vše dokonale vypointováno, včetně hudebního doprovodu.
Geniální presentace výtvarného umění.

Letos jsou to ti benátští mistři, ale byl tu Gogh, Klimt i Dalí, každý rok nový program.
Vím, je to daleko, a pro našince hodně z ruky.
Ale nelžu slovem.
Stojí to za to.

Cestou zpátky do Montpellieru přemýšlím, jak by vypadala v tom skalním komplexu prezentacě československých sklářských výtvarníků. A vím, že skvěle. Libenský, Hlava, Vízner, Klein, Šuhájek, Roubíček - třeba, ale u stovky dalších, podle režijních záměrů, výstava, jakou svět neviděl.

"Kde je vůle, najde se i cesta."
Říkal Reinhold Messner.
Tak ji pojďme hledat.

Fotogalerie